Aplikacija za kućne ljubimce u timskom radu. Sažetak GCD-a za produktivne aktivnosti za djecu srednje skupine

Erina Irina

Ciljevi i zadaci:

Ispravite imena kuća životinje: ovce, ovnovi, janjad;

Formirati sposobnost izvođenja radnje primjena u netradicionalnim tehnikama;

Upoznajte djecu s recepcijom aplikacije - lijepljenje siluete pamučnim kuglicama kako bi se dobio efekt pahuljaste bunde;

Poboljšati sposobnost rezanja škarama;

Razvijati govor;

Ojačajte svoje vještine brojanja;

Razviti finu motoriku;

Gajiti poštovan odnos jedni prema drugima, sposobnost zajedničkog rada;

Razviti osjećaj za boju, sastav.

Oprema i materijali: Ilustracije: ovan, ovca, janjad; priprema ovnova i ovaca za nastup aplikacije; vata, salvete smeđa boja; herbarij (suhi javorovi listovi crvene, žute i zelene boje); iglice ariša; škare; PVA ljepilo; četke; voštano platno; krpe za ruke.

Pripremni rad: Pripremiti osnova za kolektiv aplikacije« Ovčja paša» .

Obrazovna područja: Umjetničko stvaranje; Spoznaja; Komunikacija; Socijalizacija.

Logika obrazovne aktivnosti

I. Uvodni dio.

1. Priprema radnog mjesta.

2. Stvaranje igre situacije

Pogodite zagonetke

Ne vrti se, ne tka,

I oblači ljude.

(Ovce)

Svlači bundu dva puta godišnje.

Tko hoda ispod bunde?

(Ovce)

Odgovor je popraćen ilustracijom.

3. Razgovor.

Što znate o ovcama?

Kako ovce koriste ljudima?

Kako ovce zovu tatu?

Kako ovce zovu majku?

Kako se bebe zovu kod ovaca?

Gdje žive ovce?

4. Gimnastika prstima « Ovce»

Stanite na livadu ovce.

(Kažiprstima stavite glavu na područje sljepoočnice (napravi male uši) i odmahni glavom).

Vuna je uvijena u prstenove.

(Naizmjenično palcem povežite sve ostale. Izvodite objema rukama odjednom.)

I igra za ovce

Na flauti čovječuljak.

(Simulirajte sviranje sviranja).

II. Glavni dio

Momci, što mislite da ćemo danas s vama?

Danas ćemo obaviti posao od različiti materijali... Djelo se zove « Ovce na paši» .

1. Praktični rad.

Ovčji predlošci dobili su djecu (djevojkama) i ovnovi (dječacima)... Noge i nosove slikali su olovkama u boji.


Tada su momci izrezali nastalu janjad.



Zatim su se vate razvaljale kuglice.



Na izrezanu podlogu zalijepite vate.


Stavili gotove ovce na pripremljena pašnjačka baza.


Dijelio sam djeci suho lišće na usitnjavanje.



Debla stabala izrađena su od smeđih salveta.


Debla su bila zalijepljena za podnožje.


Napravili smo krunu od suhog zdrobljenog lišća.



Travu smo radili od iglica ariša.



Oblaci su bili izrađeni od vate.

I to smo dobili!


2. Fizičke minute

Niz stazu, niz stazu

Vozimo se na desnoj nozi

I istim putem

Vozimo se na lijevoj nozi.

Trčimo stazom

Doći ćemo do travnjaka.

Stop. Idemo se malo odmoriti

I idemo kući pješice.

(Djeca pokretima demonstriraju riječi pjesme).

III. Završni dio

Dečki, kakav smo posao danas radili na nastavi?

Recite nam kako ste to učinili ovce?

Možda je nekome bilo teško?

Izbrojimo na koliko ovaca pasu pašnjak.

Jedan ovan.

Dva ovna.

Tri ovna itd.

Izbrojimo koliko ovaca.

Jedna ovca.

Dvije ovce itd.

Na koliko kućnih ljubimaca pasu pašnjak?

Čišćenje radnog mjesta.

Praktična upotreba djela.

Postavite kolektivni rad na izložbu. Koristite kao ukras sobe.

To je vrsta posla koju sada objesimo na izložbi u svlačionici.


Elena Khitrova
Sažetak GCD-a za produktivne aktivnosti za djecu srednja skupina... Prijava na temu "Kućni ljubimci"

Sažetak GCD-a za djecu srednje skupine za produktivne aktivnosti. Prijava na temu "Kućni ljubimci"

Cilj:stvoriti uvjete za razvoj kod djece ideje o kućnim ljubimcima i potrebe da se brinu o onima koji su pripitomljeni.

Zadaci:

Obrazovno područje "Spoznaja"

Pojasniti i proširiti dječje ideje o kućnim ljubimcima i njihovim mladuncima (izgled, hrana, dobrobiti za ljude); o tome kako se osoba brine o kućnim ljubimcima.

Razviti slušnu i vizualnu percepciju, pamćenje, pažnju, maštu, inteligenciju.

Nastavite se razvijati kognitivna aktivnost djeco.

Obrazovno područje "Komunikacija"

Obogatiti predmetni, visokokvalitetni, glagolski rječnik na leksičku temu.

Za aktiviranje govora djece.

Promatrajte točan izgovor zvuka.

Obrazovno područje "Socijalizacija"

Naučite raditi u timu.

Oblikujte vještine suradnje, dobre volje.

Njegujte brižan odnos prema kućnim ljubimcima.

Obrazovno područje "Fizička kultura"

Naučite koordinirati pokrete s govorom.

GCD potez

Na početku lekcije odgojitelj poziva djecu da stanu u krug i igraju igru \u200b\u200b„Pozdravi se“. Djeca su pozvana da se pridruže uskom krugu i pozdrave se za početak, na sljedeći način: "Zdravo ruke, zdravo noge, zdravo uši, zdravo oči, zdravo nos itd." A onda se pozdravite, zovu po imenu.

Odgajatelj: Momci, jutros smo dobili pismo od Dunna. Hoćemo li je pročitati? “Dragi momci, Dunno vam piše. Svi moji ljubimci su pobjegli. Jako sam zabrinut da mi se nikad neće vratiti. Molim vas da mi pomognete pronaći svoje ljubimce, a koje su životinje izgubljene - oni će vam reći zagonetke. " Hoće li momci pomoći Dunnu?

Dječji odgovori... Da, pomoći ćemo.

Odgajatelj: Sva dlakava

Brkovi sami,

Danju spava

I govori bajke

I luta noću

Odlazi u lov.

Maziš,

Zadirkujete - grize

Sjedi na lancu

Kuća je čuvana.

Ova mala životinja

Pohranjuje žito za buduću upotrebu.

Tako joj nabija obraze

To radi ...

Jede mrkvu, dugo ušima.

Ako želite, možete je uzeti u naručje.

U kavezu je drvena kućica.

Tko živi u njemu? Bijela ...

Odgajatelj: Bravo momci, pogodili su sve zagonetke. Sad znamo koje su životinje pobjegle od Dunna. Zašto mislite da su otišli? Možda Dunno nije znao kako se brinuti o njima?

Dečki pričaju kako se brinu o kućnim ljubimcima, čime se hrane, napoje, kako čiste kaveze i šetaju. Odgajatelj: Tako je momci. A sada ćemo se malo odmoriti.

Tjelesna i zdravstvena kultura

Ovdje se otvorio prozor (ruke okrenute sa strane)

Mačka je izašla na vijenac. (imitacija mekog, gracioznog hoda mačke)

Mačka je pogledala, (zabaci glavu, pogledaj gore)

Mačka je spustila pogled. (glava dolje, pogled dolje)

Sad sam se okrenuo ulijevo, (okreni glavu ulijevo)

Gledao sam muhe kako odlaze. (okreni glavu udesno)

Istegnuto, nasmiješeno (prikladni pokreti i izrazi lica)

I sjeo na vijenac.

Odgajatelj: Bravo momci. A sada napravimo kućne ljubimce za Dunna. Ispred vas su matrice mačke, psa, hrčka i zeca. Svatko od vas će odabrati matricu i ocrtati je na papiru.

Nakon toga, dovršit ćemo svoje kućne ljubimce metodom prijave prekida. Odaberite papir željene boje i zalijepite komade papira duž konture.

Odgajatelj prikazuje način lijepljenja na ploči, pomaže djeci ako je potrebno.

Odgajatelj: Kakav ste divan posao učinili. Recite svakom o svom ljubimcu. Mislite li da će se Dunnu svidjeti njegovi novi prijatelji? Naravno da hoće. A sada ćemo organizirati izložbu naših radova.

Učiteljica zajedno s djecom postavlja radove na postolje i divi im se.

Povezane publikacije:

Sažetak GCD-a o ritmu logotipa za djecu srednje skupine "Kućni ljubimci" Tema kućnih ljubimaca. Ciljevi: 1. Korektivni odgojni odgoj: Nastaviti upoznavati djecu s kućnim ljubimcima, proširiti i aktivirati.

Sažetak GCD-a za razvoj govora u srednjoj skupini "Kućni ljubimci" Svrha: aktiviranje i konsolidacija govora na temu "Kućni ljubimci".

Svrha: stvoriti uvjete za razvoj ideja o domaćim životinjama i njihovim mladuncima. Sadržaj programa: 1. Produbiti znanje djece o.

Sažetak GCD-a za upoznavanje svijeta okoline u obliku igraće situacije za djecu srednje skupine "Divlje i domaće životinje" Pripremila: Odgajateljica - Vasiljeva N.V. Svrha: proširiti dječje znanje o divljim i domaćim životinjama. Zadaci: Obrazovni: Oblik.

Sažetak OD-a u obliku igraćih situacija u srednjoj skupini teme kompenzacijske orijentacije (CR) "Kućni ljubimci" Korektivno - odgojni.

Sadržaj neposrednih odgojnih aktivnosti u skupini za djecu s mentalnom retardacijom na temu: "Kućni ljubimci".

Državna proračunska obrazovna institucija grada Moskve

Dječji vrtić kompenzacijskog tipa br. 2607

Odjel za obrazovanje sjeverozapadnog okruga

Moskovsko Ministarstvo obrazovanja

Sažetak lekcije

Primjena

Tema: Kućni ljubimci (mačka i pas).

Odgajatelj

Duvanina Yu.V.

Moskva, 2012

Svrha: Formiranje ideja o domaćim životinjama i njihovim mladuncima.

Zadaci:

Obrazovni:

Proširiti i učvrstiti znanje djece o domaćim životinjama i njihovim mladuncima, o njihovom izgledu, hrani, staništu, koristima za ljude;

Nastavite učiti prenositi sliku objekta na ravnu sliku;

Utvrditi ideje o obliku, boji, veličini;

Nastavite učiti djecu raditi škarama, izrezujući pojedine dijelove obratka;

- Oblikujte vještinu urednog lijepljenja;

Nastavite podučavati djecu tijekom primjene aplikacije; krećite se u prostoru lista papira: gore, dolje, u sredini, lijevo, desno.

Obrazovni:

- odgojiti kod djece emocionalno pozitivan stav prema vlastitom radu i radu svojih vršnjaka;

Gajiti poštovanje prema prirodi, poštivanje ljudskog rada.

Korektivni i razvojni:

Razviti opću i finu motoriku, razviti percepciju, pažnju, pamćenje, razmišljanje, govor.

Materijali: Magnetska ploča, ilustracije kućnih ljubimaca, slike hrane za životinje, ljepilo, olovke u boji, praznine papira, škare.

Tijek lekcije

Organiziranje vremena.

Pozdrav od učiteljice, ukrcavanje djece.

Priprema za lekciju. Aktiviranje pozornosti i usmjerenosti na lekciju.

Ispitivanje predmeta na stolu. Na temelju skupa predmeta, određivanje naziva lekcije (prijave).

Objavite temu, razgovor nastavnika o toj temi.

Ispitivanje slika kućnih ljubimaca.

Zagonetke:

Mekane šape,

I u šapama ogrebotine (mačka).

Prijatelji s vlasnikom

Kuća čuva

Živi ispod trijema

I rep u prstenu (pas).

Gladan - bruji

Syta - žvače

Mala djeca

Mlijeko daje (krava).

Heklani rep

Svinjski nos (svinja).

Ide, odlazi, odmahuje bradom

Weed traži "Ja-ja-ja"

Daj mi ukusnog "(jarac).

Traktor bez kotača ore zemlju

Za nju je gorivo zob (konj).

Razgovor.

Kako ih se sve može nazvati jednom riječju? (Životinje)

Zašto? (tijelo je prekriveno vunom; imaju četiri noge (noge); imaju trup, njušku, rep; mlade hrane mlijekom itd.)

Gdje žive ove životinje? (Pored osobe). Kako se zove? (Kućni ljubimci)

Zašto? (Ljudi se brinu o njima, oni koriste osobi)

Koje su prednosti kućnih ljubimaca? (Mačka hvata miševe. Pas štiti čovjeka i njegovu kuću. Krava daje mlijeko i meso. Konj prevozi robu i valja ljude. Koza daje meso, vunu, mlijeko. Ovca daje meso, vunu. Svinja daje meso, svinjsku mast, kožu)

Didaktička igra "Tko što jede?"

Na ploči slike: kost, riba, mlijeko, sijeno, trava, otpad od hrane (kanta).

Na ploču djeca stavljaju slike za odgovarajuću životinju prateći svoje postupke govorom: „Pas glođe kost. Mačka liže mlijeko, voli ribu. Krava, konj, koza, ovca jedu travu (sijeno). Svinjski otpad. "

Igra "Pogodi mladunče".

Učitelj zove odraslog ljubimca, a djeca svoje mladunče:

Mačka - mačić

Pas - štene

Svinja - odojka

Krava - tele

Konj - ždrijebe

Ovca - janjetina

Koza - jare

Tjelesna i zdravstvena kultura

Odgajatelj: “A sada ćemo se pretvoriti u mace. Okrenite se i pretvorite se u mačkicu! "

Djeca: (izvoditi pokrete u skladu s tekstom).

Mačka je sjedila ispod grma,
Pojeo sam komad sira
Mačka je ustala, protegnula se,
Krzno joj se rasklopilo.

Svako dijete na stolu ima prazninu (dva lista papira: jedan s nacrtanom kućicom, a drugi s nacrtanom mačkom i psom), olovke, škare, ljepilo.

Odgajatelj: " Dečki! Pogledajte naš list papira, što je na njemu naslikano? "

Djeco : "Na jednom listu kuće, a na drugom mačka i pas"

Odgajatelj : "Sjećate se gdje naša mačka živi?"

Djeca: "U muškoj kući."

Odgajatelj : "Gdje pas živi?"

Djeca: "U uzgajivačnici."

Odgajatelj : "Imamo li uzgajivačnicu na svom listu?"

Djeca: "Ne."

Odgajatelj : "Pa što treba učiniti za psa, što treba nacrtati?"

Djeca: "Uzgajivačnica".

Djeca uzimaju olovke i na listovima papira s kućicom crtaju pseću uzgajivačnicu.

Odgajatelj : "Bravo dečki! Sjetili smo se gdje žive naši ljubimci, ali sada ih moramo vratiti u kuće. Što ćemo učiniti za ovo? "

Djeco : "Izrežite mačku i psa, a zatim ih zalijepite."

Odgajatelj : "Pažljivo radimo sa škarama i ljepilom."

Djeca su izrezala mačku i psa. Svaka je zalijepljena za svoju kuću (mačka pored kuće osobe, a pas pored uzgajivačnice). Učitelj pomaže djeci po potrebi, a ostalo se radi samostalno.

Odgajatelj : "Bravo dečki! Gledaj, ali umjetnik je zaboravio obojiti naše ljubimce, pomozimo mu. "

Djeca uzimaju olovke i slikaju kućne ljubimce.

Analiza gotovih radova.

Djeca jedni drugima pokazuju svoj rad. Cijenite ih.

Sažetak lekcije.

Učitelj, zajedno s djecom, podsjeća na naziv lekcije, temu, sadržaj.

Tada se gotovi radovi prikazuju na postolju.


Sva djeca vole ovu vrstu ručnog rada kao aplikaciju. Životinje su u velikoj potražnji u bilo kojoj tehnici. Trodimenzionalni modeli od papira koriste se u igrama, ravna slika povećava djetetovo samopouzdanje, a modeli od tkanine ne samo da ukrašavaju odjeću, već se koriste i kao didaktički materijal.

Klasična vrsta primjene

Prvo, djeca upoznaju papirnatu aplikaciju. Može biti ravna, kao i obimna. Mala djeca lijepe detalje životinje na karton. Na primjer, ispisujete predložak za bojanje, izrežete detalje, prebacite na papir u boji. Životinje se mogu dizajnirati pomoću geometrijskih oblika, što kod djece razvija maštu.

Izgleda neobično Životinje od papirnatih kuglica, traka, pobuđuju veliko zanimanje kod djece. Na primjer, da biste napravili slona, \u200b\u200bocrtajte ovalno tijelo na kartonu. Zalijepite trake-noge. Uzmite papir dva centimetra veći od tijela, odrežite ga širokim repom.

Zgužvajte, uvijte rep, ispravite tijelo, zalijepite ga. Također zgužvate, zalijepite okrugle uši, glavu s trupom. Na vrhu ukrasite travom (komad zelenog papira izrezan na tanke trake). Ako napravite sliku s kuglicama ili prugama, onda samo zalijepite predložak raznobojnim elementima.

Aplikacija na lišću: životinje

Lišće je plodan materijal za obrt. Sakupljajte ljeti, jesen je raznolika prirodni materijal (sjemenke, lišće, uši, žiri, sjeme, cvijeće), suhe (poput herbarija ili u pijesku), natopite glicerinom. Listovi su na prvi način vrlo lomljivi, a glicerin daje mekoću, fleksibilnost, ali mijenja boju.

Bilo koja (životinje, krajolik, ljudi, ribe, ptice) razvija maštu, razmišljanje, logiku. Dijete saznaje više o biljnom carstvu, svojstvima prirodnog materijala, načinima interakcije s njim.

Evo nekoliko mogućnosti za izradu glodavaca. Za miša trebat će vam breza, djetelina, lišće brijesta, sjemenke kopra ili lana i vlati trave. Ljepilo list breze rep prema dolje (ovo će biti torzo). Na tijelo stavite mali list brijesta bez repa. Zalijepite uši djeteline, a zatim glavu brijesta. Sjeme se koristi za oblikovanje očiju, nosa, a trava je korisna za brkove. Ispada miš u punom licu.

Ako je list glave postavljen okomito na tijelo, miš će biti u profilu. Sukladno tome, zalijepite noge, rep, uši, oči, nos. Ako je potrebno, ispravite oblik lima škarama.

Aplikacija na tkanini: životinje

Aplikacije od tkanine češće se koriste kao ukras za odjeću, pokrivače, torbe, elastične trake. Princip rada kao kod obrta od papira:

  • ispisati predložak za bojanje (na primjer, pas);
  • izrezati detalje;
  • prenijeti sve detalje na tkaninu;
  • zamućeni rubovi tijela;
  • sapunom, zacrtajte mjesto glave, kosti;
  • šivati \u200b\u200bkost uz tijelo bičem;
  • zatim šivati \u200b\u200bna oči, obrve, nos;
  • zatim prekrijte rubove glave, kosti;
  • spojite sve dijelove.

Rezultat je obimna aplikacija. Kućni ljubimci prikupljeni na pokrivaču, prostirci, tepihu, ne samo da ukrašavaju vrtić, već vam omogućuju i širenje znanja o životinjskom svijetu. U tom se slučaju postupak može pojednostaviti.

Odaberite najosnovnije predloške, prevedite ih u jednu cjelinu. Zatim šivate životinju na preklop, a zatim istim prekomjernim šavom odaberite linije, dijelove njuške, mijenjajući boje niti. Zatim prišijte ove kvadrate aplikacijom na glavnu tkaninu. Imajte na umu da boja materije možda neće odgovarati boji stvarne životinje.

Nestandardna primjena

Pokušajte raditi sa svojim djetetom različite tehnike... Na primjer, slon od filca u geometrijskom stilu (okrugla glava, ovalne oči, pravokutni rep i trup, četvrtaste dvobojne uši, noge u obliku dijamanta, trapezoidno dvobojno tijelo).

Ili nacrtajte sliku pačića na kartonu. Zalijepite oko, kljun, šape od sjemenki, a glavu i tijelo prekrijte proso. Polarne medvjede možete napraviti i od tijesta, zečeve od griza, heljdine ježeve ili sjemenke suncokreta. Čak i male privlači "žitna" aplikacija "Životinje".

Kako od komadića?

Izložite sve komadiće, prema shemi boja, odredite sliku životinje. Napravite komad papira i tkanine, spojite dijelove na karton, zalijepite donje slojeve, a zatim gornje dijelove. Ukrasite pozadinu, okvir.

Za ovu tehniku \u200b\u200bmožete koristiti posebnu uvoznu tkaninu koja se ne mrvi i zalijepljena je vrućim željezom za materijal. Skupo je, pa možete trenirati na običnom pamuku.

Pletena aplikacija

Pletena aplikacija atraktivna je za šivanke. Životinje su bistre, neobične, šarene. Slika se može heklati i plesti. Najbrža je opcija prenijeti jednodijelni predložak na pletenu tkaninu, obložiti ga overlock šavom i odrezati višak.

Kvalitativna opcija je pronaći dijagram životinje i povezati ga. Ali možete kukičati prema uzorku. Na primjer, pletete torzo, ogrlicu, uho, rep, mjesto, nos psa. Šivajte detalje, izvezite oko, usta, zavežite rubove.

Ili evo verzije korak-po-korak pletenja miša. Zavežite krug za trup. Zglobove glave i repa pričvrstite pribadačama. Zadnji krak zavežite jednim kukičanjem, paralelno vežući rep, dosežući glavu. Sada pletite krug na označenim petljama, smanjujući broj petlji do njuške. Plesti okruglo uho od dvije boje, šivati \u200b\u200bdo glave. Vežeš oko, nos. Tako, vezivanjem kruga na određenim mjestima, možete dobiti sovu, piletinu, vrapca, puža, kornjaču, životinjska lica itd.

zaključci

Bilo koja aplikacija na temu "Životinje" ukrasit će unutrašnjost kuće, odjeću, jastuke, pokrivače, obrazovne knjige i priručnike. Samo uzmite u obzir dob, zanimanje i sposobnosti djeteta i unaprijed pripremite potreban materijal.

Starija djeca predškolska dob su mali otkrivači koji istražuju i uče o svijetu oko sebe kroz emocionalnu percepciju i osobno osjetilno iskustvo. Važno je da roditelji i učitelji aktivno razvijaju djetetovu prirodnu znatiželju i kreativnu inicijativu radeći s njim vizualne aktivnosti. Aplikacija će bebu upoznati sa svijetom boja i oblika, upoznati geometrijski oblici, dat će primarne vještine u prostornom modeliranju, razviti razumijevanje proporcija i pravila sastava. Zatim ćemo pobliže pogledati kako pravilno pripremiti lekciju o radu s primjenom divljih i domaćih životinja u pripremna skupina.

Tehničke značajke, ciljevi i zadaci predavanja o primjeni

Primjena je stvaranje predmetnih ili predmetnih kompozicija od figuriranih elemenata ili uzoraka pričvršćenih za podlogu (karton, drvo, tkanina), izrezanih od papira, suhog lišća, tkanine, kože. Sastav u više boja može se pričvrstiti lijepljenjem ili šivanjem. Ova vrsta kreativnog modeliranja povoljno utječe na razvoj fine motorike, maštovitog i prostornog razmišljanja, osjetilne percepcije i djetetovih intelektualnih sposobnosti za sintezu i analizu.

Vrste primjena i tehničke metode rada

Zahvaljujući mukotrpnom radu učitelja, stariji predškolci poboljšavaju svoje tehničke vještine u radu sa škarama, što im omogućuje da hrabrije i samopouzdanije stvaraju i eksperimentiraju, stvaraju zanimljive umjetničke slike i zacrtavaju kompozicije u žanru aplikacija. Za učenike pripremne skupine ne postoje tematska ili tehnička ograničenja u izvođenju nastave za prijavu. To mogu biti književne ili bajkovite radnje, likovi iz svijeta flore i faune, blagdanske čestitke, krajolici, tematske skladbe u okviru obrazovnih projekata itd.

Vrste aplikacija na temu "Domaće i divlje životinje":

  • Predmet - mono-slika bilo koje slike životinje, na primjer, zečića, ježa, medvjeda itd.
  • Predmetna kompozicija slikoviti je oblik pripovijedanja o nekim događajima uz sudjelovanje nekoliko likova (seosko dvorište, zoološki vrt, šumske životinje itd.). Aplikacija se provodi na temelju besplatnog dizajna djece; u procesu rada možete se poslužiti kolektivnom metodom podskupine od četvero ili petero djece, kada svako dijete izreže svoje vlastite elemente, a zatim se sve složi u jednu parcelu. Važno je djecu naučiti slijediti točan redoslijed pričvršćivanja dijelova, prvo figure drugog plana (drvo, oblaci, zvijezde, cvijeće), a zatim prvog (životinjske siluete).

Fotogalerija: primjeri kolektivnih prijava radnje

"Životinje naše šume" u rasutoj tehnici s elementima crtanja "Stanovnici sjevernog pola" u siluetnoj tehnici "Plešući konji" - novogodišnja kompozicija "Ruralni krajolik" "Polarni medvjedi i sjeverno svjetlo" u tehnici silueta pomoću salveta "Životinje vrućih zemalja" (svako dijete slika olovke i u tehnici siluete izrezuje zasebnu figuru) "Jesenski poslovi" "Životinje našeg planeta" - ilustracija obrazovnog projekta "Afrika "" Životinje vrućih zemalja "

Dječji radovi u likovnom žanru primjena u pripremnoj skupini dječji vrtić temelje se na tehnici gradnje na ravnini, dok se koriste zaobljene, kose, pravokutne metode rezanja ili netradicionalne metode kreativnog izvođenja. Konstrukcija originalnih skladbi od neobičnih materijala proširuje granice kreativne mašte, budi ukus za umjetničku improvizaciju, razvija i trenira ručne vještine te pokazuje osjećaj za formu i boju. Sve dolje opisane vještine mogu svladati djeca od 6 do 7 godina uz aktivni svrhoviti rad s njima odgajatelja ili roditelja. Osim toga, u nastavna sredstva o vizualnim umjetnostima za djecu od 6 do 7 godina (Komarova TS Vizualna aktivnost u vrtiću: Pripremna skupina za školu) ukazuje na potrebu aktivne upotrebe prethodno savladanih tehnika rezanja, kao i pravokutnog rezanja geometrijskih oblika.

Vještine koje trebaju poboljšati i savladati učenici pripremne skupine:

  • izrezane zaobljene siluete;
  • izrežite mnogo identičnih elemenata iz papira sklopljenog harmonikom;
  • razviti i učvrstiti tehniku \u200b\u200bsimetričnog ili uparenog rezanja sa i bez matrice (upoznati se s ovom vještinom u starija skupina);
  • ovladati vještinama pravokutnog i kosog rezanja;
  • samostalno izvršiti plan, odrediti sastav parcele, odabrati boju i oblik, smisliti ukrasne dodatke, promatrati proporcionalni omjer dijelova prilikom postavljanja na ravninu;
  • razviti osjećaj za boju, naviknuti na točnost, odgojiti umjetnički ukus.

Metode izrade aplikacija koje se mogu koristiti u pripremnoj skupini na temu "Domaće i divlje životinje":

  • Tehnika razbijanja - tehnika je izvrsna za prenošenje iluzije volumena, dekorativne teksture slike, dodajući vizualni utjecaj i svjetlinu (pahuljasto krzno, oblaci na nebu, trava, krošnje drveća, ledene sante i sante leda).
  • Quilling - doslovno prevedeno s engleskog znači ptičje pero. Ravna ili volumetrijska kompozicija presavijena je ili dopunjena ukrasnim detaljima spiralnog oblika uvijenim od papira u boji, koji savršeno prenose teksturu životinjskog krzna. Jedna od vrsta quillinga je tehnika rezanja koja vam omogućuje postizanje učinka "pahuljastosti" papirnatih dijelova na prilično nekompliciran i jednostavan za izvršenje način, kada se uz pomoć štapića kvadratnim papirima daju oblik lijevka.
  • Geometrijsko izvođenje aplikacije - glavni detalji su geometrijski likovi (krug, pravokutnik, kvadrat, oval, cilindar, trokut) različitih veličina, isklesana od djece, iz kojih su položeni likovi životinja.
  • Simetrična aplikacija - praznina, koju priprema učitelj, prikazuje siluetu dijela ili predmeta, slike (cvijet, list, oblak, kontura životinje bez sitnih detalja), dijete se preklopi na pola, a zatim, držeći nabor presavijenog lista, reže duž konture.
  • Višeslojna tehnika - prilikom stvaranja slike, manji dijelovi se nalažu na veće dijelove (dizajn lica medvjeda).
  • Primjena vrpce - ova je metoda vrlo praktična i prikladna za brzo dobivanje mnogih istih detalja za kolektivni sastav (lišće, oči, cvijeće, bobice, životinjske siluete). Duguljasti list papira presavijen je poput harmonike i izrezan je potreban obris.
  • Silueta tehnika izvođenja dostupna je djeci koja samopouzdano operiraju škarama i dostigla su visoku razinu ručnih vještina. Učitelj ili dijete (ovo može biti jednostavan crtež mačke ili vjeverice) primjenjuje obris slike na list papira ili ocrtava gotovu matricu, a zatim je izrezuje.
  • Netradicionalno - koristi neobične materijale, na primjer, plastelin, vatu, žitarice, tjesteninu, pjenastu gumu, tkaninu, ljuske jaja, niti itd. Izgradnja originalnih skladbi od neobičnih materijala proširuje granice kreativne mašte, budi ukus za umjetničku improvizaciju, razvija i trenira ručne vještine, pokazuje osjećaj forme, boje.
  • Aplikacije od salveta - djeca ih rado koriste kao svijetli i šareni ukrasni ukras ili kao neovisni materijal za stvaranje aplikacija. U radu s njim možete bez škara, lomljenja i valjanja grudica od kojih je sastavljen. Ova tehnika savršeno razvija finu motoriku.
  • Aplikacija na tkanini - značajka rada s tkaninom je poteškoća rezanja, jer je puno teže izrezati elemente apliciranja iz tkanine nego iz papira. Osim toga, tvar se može raspasti uz rub, što će uzrokovati dodatne probleme. Stoga se ovakva aplikacija može razraditi s djecom koja su razvila vještine tečnog rada sa škarama.
  • Ladoshkovaya - osnova takve aplikacije je silueta dječjeg dlana ocrtana olovkom. Malo truda i dodatni ukrasni elementi koji ukrašavaju aplikaciju pretvorit će tako jednostavnu prazninu, na primjer, u divnu jesensku šumu. Kreativni pristup i zajednička mašta učitelja i djece pomoći će sastaviti raznobojne otiske ruku sve djece u krošnje drveća ili ježeve iglice, tada će takva aplikacija postati neobičan sastav.
  • Uključivanje suhih biljaka ili lišća u sastav (cvjećarstvo) - ova vrsta posla zahtijeva prethodnu fazu pripreme, kada, tijekom šetnje s djecom, učitelj sakuplja potreban prirodni materijal. Tijekom predavanja sa starijim predškolcima možete kombinirati suho lišće različitih stabala (javor, jasika, breza, planinski jasen itd.). Aplikacije u žanru cvjećarstva izgledaju izvorno, a od dječjih djela možete stvoriti umjetničku galeriju koja će postati dostojan ukras za interijer dječjeg vrtića.

Fotogalerija: primjeri djela u žanru cvjećarstva

"Jež" "Jež u šumi" "Zeko" "Lisičice" "Vjeverica" \u200b\u200b"Mače" "Vuk" "Lisica"

Shema i okvirni prikaz lekcije za prijavu u pripremnoj grupi za školu

Približni općeobrazovni programi za predškolske obrazovne organizacije usredotočeni su na polusatno trajanje kontinuirane nastave u pripremnoj skupini s pauzama za tjelesni odgoj (prst, respiratorna, motorička gimnastika) od 5-10 minuta. Sjednice prijave preporučuju se jednom u dva tjedna.

Shema lekcije:


Okvirna pitanja za razgovor na temu "Šumske životinje":

  • Što su divlje životinje?
  • Zašto se tako zovu?
  • Kako se mogu drugačije zvati?
  • Zašto se mogu nazivati \u200b\u200bdrugačije - životinjama?
  • Koje je njihovo stanište (gdje žive)?
  • Koje divlje životinje žive s nama?
  • Po čemu se divlje životinje razlikuju od domaćih životinja?
  • Koje su karakteristične, osebujna obilježja divlje životinje (lisica, zec, vuk, medvjed, vjeverica) prema građi tijela, boji dlake, veličini jedna od druge?
  • Što oni jedu?
  • Koje od njih možemo nazvati grabežljivcima?
  • Koji su znakovi po kojima možete utvrditi da je grabežljivac?
  • Kako su uređeni njihovi stanovi?
  • Zašto im trebaju takvi stanovi?
  • Što lisica (zec, medvjed, vuk, vjeverica) zimi može raditi u šumi?
  • Kako se prilagođavaju životu zimi?
  • Zašto im trebaju očnjaci, oštre kandže, topla vuna, brze šape?
  • Kako možemo znati gledajući snijeg kojim su ovdje prolazile divlje životinje?
  • Kako shematski možete zasebno prikazati znakove divljih životinja (sve zajedno i svaku zasebno)?
  • U kojim se stihovima, bajkama, igrama, divljim životinjama spominju?

U skripti lekcije učitelj naznačuje ciljeve i zadatke. U procesu planiranja, organiziranja i provođenja nastavne nastave sa starijim predškolcima obično se vode rješavanjem sljedećih zadataka:

  • Učenje dizajniranja od dijelova vate, tkanine, lišća na osnovi kartona, daljnje usavršavanje vještina rada sa škarama (naglasak na razvoju tehnika rezanja silueta), ljepilom i papirom u boji.
  • Razvoj neovisnosti i kreativne inicijative u određivanju radnje ili žanra (predmetno slikarstvo, krajolik) aplikacije.
  • Razvoj sposobnosti čuti i razumjeti glazbenu ili pjesničku pratnju koja zvuči tijekom izvođenja kreativnog zadatka. Ovako zanimljiva kombinacija različitih emocionalnih i umjetničkih instrumenata utjecaja usmjerena je na postizanje cjelovitog estetskog razvoja djece, formiranje umjetničkog ukusa i osjećaja za lijepo.
  • Širenje horizonta učenika, obrazovanje moralne osobine zbog uključivanja dodatnog razvojnog razgovora u scenarij lekcije.

Sažetak kreativne lekcije o kolektivnim prijavama na temu "Ovce u šetnji".

Cilj:poboljšanje tehničkih vještina rezanja silueta, postavljanje i učvršćivanje pojedinih elemenata kompozicije u pozadini, savladavanje tehnika stvaranja nekonvencionalne aplikacije pomoću pamučnih kuglica i suhog lišća.

Zadaci.

Razvijanje:

  • Predstavite prepoznatljive značajke izgled, način života i prehrana ovaca.
  • Uz pomoć fascinantne priče, originalna glazbena pratnja, demonstracija zanimljivih ilustracija na tu temu, bude maštu, potiču kreativnu inicijativu djece i pozivaju ih da utjelovljuju slike seoskog krajolika u obliku aplikacije koristeći netradicionalne materijale (vata i suho lišće).

Obrazovni:

  • Nastaviti upoznavanje učenika s umijećem izrade kolektivnih aplikacija.
  • Poboljšajte vještine siluetne metode izrezivanja figurice životinje pomoću gotovog predloška.
  • Razviti vještine koordiniranog timskog rada, poput osobina ustrajnosti, pažljivosti, sposobnosti samopouzdanja u radu škarama i upravljanja djelovanjem ruku.
  • Dopustite svakom djetetu da pokaže kreativnu maštu u odabiru elemenata nakita, da promovira razvoj umjetničkih sposobnosti, nestandardnog razmišljanja, neovisnosti na temelju slobodnog izbora.

Obrazovni:

  • Stvorite ugodnu emocionalnu atmosferu, poticajte dobru volju i želju da pomognete drugovima.
  • Da biste formirali pobožan i brižan stav prema prirodi, naučite primijetiti, cijeniti ljepotu i jedinstvenost okolnog svijeta.

Materijal: Whatman papir, konturni predlošci janjadi i ovaca, jednostavna olovka, boje, vate, tamne salvete, suho lišće, škare, ljepilo, četke.

Scenarij lekcije.

Priprema: nacrtajte nebo i travu (pašnjak) tijekom nastave crtanja na whatman papiru.

1. Organizacijska faza: čitanje pjesama i zagonetki, gledanje ilustracija.

Dečki, kako se zovu mama, tata i djeca u obitelji ovaca? (Ovce, ovce, janjad).

Gdje oni žive? Što i kako jedu?

Gimnastika prstima.

2. Praktični dio. Učitelj objašnjava djeci da će na satu trebati stvoriti čitav pašnjak u obliku aplikacije za ispašu ovaca.

Na svojim stolovima imate predloške za janjad (za dječake) i janjad (za djevojčice). Nose i noge životinja trebate obojiti obojenim olovkama, a zatim ih izrezati po konturi, ukrasiti figure pamučnim kuglicama i zalijepiti ih na papir za crtanje, na kojem biste prvo trebali slikati polje, a uz pomoć suhog lišća i trave grmlja i drveća. Svi rade na zasebnoj silueti.

3. Samostalan rad djece.

Upute:

  1. Djeca slikaju janjad i ovce.
  2. Izrežite siluete životinja.
  3. Smotajte kuglice vate i zalijepite na siluete janjadi i ovaca.
  4. Na pozadinu pašnjaka zalijepite gotove figure životinja.
  5. Sameljite suho lišće.
  6. Zavijte bičeve s tamnih salveta, koje će postati stabla drveća.
  7. Zalijepite uvijene bičeve i komade suhog lišća (krošnja drveća), dodajte oblake vate i travu.

4. Sažimanje.

Izbrojimo koliko ste ovnova i janjadi zalijepili. Kakav krasan krajolik imate. Vi ste sjajni momci!

Sheme i opis postupka za primjenu divljih i domaćih životinja u pripremnoj skupini

Niz aplikacija na temu "Kako životinje zimi". Svaka životinja govori kako se priprema za zimu: mijenja boju krznenog krzna, izrađuje pripravke (gljive, orašasti plodovi, češeri), priprema stan (šuplje, brlog, jazbina suhog lišća) itd. i gledanje slika, prezentacija, fragmenta obrazovnog filma ili crtića, čitanje pjesama, zagonetki, fantastike.

Prijave na temu "Šumske životinje"

"Zeko u bijeloj bundi" - aplikacija izrađena od prirodnog materijala

Materijal: zrna riže, grah, sjeme, suho lišće i cvijeće, alati i oprema.

Upute:

  1. Ispišite obrazac slike zeca.
  2. Podmažite siluetu zečića ljepilom i napunite je rižom, nježno odmažite ostatak zrna.
  3. Uho, oči, kandže ukrasite sjemenkama, napravite nos od crvenog graha, pozadinu ukrasite suhim lišćem i cvijećem.

"Vjeverica s orasima" - volumetrijska aplikacija u obliku razglednice (autor Gulevitskaya Illona Viktorovna)

Ovo je djelo za kreativnu fazu složene lekcije na temu „Priče o A.S. Puškin ".

Materijali: pola vatmana za bazu, papir u boji i predlošci za karton, vjevericu i javorov list, boje, flomasteri, rhinestones, oprema i alati.

Upute:

  1. Nacrtajte jednostavnu olovku oko predloška vjeverice na listu smeđeg kartona i izrežite siluetu.
  2. Izrežite siluetu repa od smeđeg papira prema predlošku, napravite rezove duž konture, uvijte krajeve škarama.
  3. Zalijepite krugove za oko, donji dio repa na lik vjeverice.
  4. Na pola vatmana nacrtajte obrise velikog javorov list (25x25 cm) i krug, čiji je promjer jednak prosječnom tanjuriću, izrezuju siluete.
  5. Obojite javorov list u jesenske boje, zalijepite krug koji zatim kružite smeđim flomasterom.
  6. Tehnikom trake izrežite ovale za orašaste plodove od zlatnog papira.
  7. Stavite vjevericu u krug s orasima.
  8. Na kraju priložite malo rhinestona.

"Šumske životinje slave Novu godinu" - silueta-simetrična aplikacija

Učiteljica poziva djecu da preklope pravokutnik papira u boji na pola, prethodno raspravivši koja će boja biti najprikladnija za medvjeda, lisicu, vuk, zeko, jež, a zatim zaokruži polovicu obrisa predloška i ugradi u tehniku \u200b\u200bsiluete.

"Miškinov san" - interijerska aplikacija na plastičnoj ploči s elementima za crtanje (autorica Mila Vladimirovna Kuzmina)

Materijali: crna plastična ploča, smeđi karton, medvjed, drvo, predlošci za slike sove, pamučni jastučići, akrilna boja, gel u boji svjetlucavih rublja, alati i oprema.

Tehnika: kroj siluete.

Upute:

  1. Izrežite siluetu stabla i zalijepite na tanjur.
  2. Zaokružite predložak glave i nogu medvjeda na smeđem kartonu i izrežite.
  3. Nacrtajte zatvorene oči medvjeda koji spava, izrežite oval za lice i zalijepite.
  4. Zalijepite šape na njušku.
  5. Iz bijelog papira izrežite siluetu brloga, zalijepite glavu medvjeda.
  6. Pričvrstite medvjeda u jazbinu ispod drveta.
  7. Zaokružite uzorak sove i izrežite.
  8. Nacrtajte oči, kljun sove, ukrasite njegovu siluetu srebrnastim gelom.
  9. Podijelite pamučne jastučiće na komade (snijeg) i držite se sastava. Nacrtajte mjesec i zvijezde zlatnim gelom. Završite božićno drvce zelenim gelom.

"Susreti u zimskoj šumi" - kolektivni rad na stvaranju kulisa za dramatizaciju bajke

  1. Nacrtajte zimsku šumu (pozadinu) na Whatman papiru.
  2. Djeca biraju životinjske siluete, daju im usmeni opis, opisuju njihov način života, navike.
  3. Dečki ocrtavaju siluete životinja na papiru u boji, a zatim ih izrezuju.
  4. Rezultirajuće figure životinja zalijepljene su na pozadinu, ukrasi su spremni.

"Jež Kuzja" - aplikacija izrađena od otpadnog materijala (autor Morozova Julija Vladimirovna)

Materijal: jež predložak, papir u boji, karton u boji za podlogu, strugotine od olovke, crveni i crni vuneni konac, šljokice, crni flomaster, jednostavna olovka, oprema i alati.

Tehnika: kroj siluete.

Upute:

  1. Na smeđem papiru jednostavnom olovkom iscrtajte obris predloška i izrežite siluetu ježa, a zatim ga zalijepite za podlogu.
  2. Nanesite ljepilo na siluetu ježa i zalijepite strugotine (trnje). Izrežite siluete očiju i zjenice od bijelog i crnog papira i ljepila.
  3. Crnim flomasterom nacrtajte unutarnje konture siluete, nacrtajte nos od sitno nasjeckanog crnog konca.
  4. Na isti način prerežite crvenu nit za jabuku. Podmažite siluetu jabuke ljepilom i zalijepite izrezani crveni konac.
  5. List ukrasite šljokicama ili sitno nasjeckanim zelenim koncem.

Prijave na temu "Kućni ljubimci"

"Kitty" - aplicirana nit

Materijali: papir s otisnutim predloškom ili silueta mačke ocrtana olovkom, nitima, opremom i alatima.


"My Favorite Puppy" - aplikacija od obojenog papira i salveta

Materijal: papir u boji, salvete, alati, oprema.

  1. Izrežite travu prema nacrtanom uzorku.
  2. Izrežite siluete cvijeća simetričnom tehnikom, pripremite središta tehnikom trake.
  3. Zalijepite siluete cvijeća, zalijepite sredinu.
  4. Zalijepite travu i cvijeće na plavi karton.
  5. Jednostavnom olovkom ocrtajte pseći predložak i izrežite duž konture.
  6. Bijele i narančaste salvete izrežite na trake, pa na kvadrate koji se smotaju u kuglice. Nanesite ljepilo na siluetu psa i pažljivo zalijepite kuglice od salveta (dojka, njuška, vrhovi šapa i repa su bijeli, ostatak prostora je narančast).
  7. Zalijepite psa na podnožje, bojite njušku bojama, izrežite oči od papira u boji.

"Pudlica" - aplikacija od pamučnih kuglica

Materijal: karton za podlogu, predložak pudlice, vata, oprema i alati.

Upute:

  1. Izrežite siluetu psa i uho.
  2. Grašak motajte od malih komadića vate.
  3. Postupno namažite siluetu glave i prsa ljepilom i zalijepite kuglice pamuka.
  4. Slično tome, rasporedite dio leđa, vrh repa i šape.
  5. Posebno napunite uho kuglicama. Zalijepite uho, a zatim cijelu siluetu na karton, aplikacija je spremna.

"Dalmatinci" s papirnatih tanjura prema romanu D. Smitha "101 Dalmatinac"

  1. Izrežite glavu, noge i rep prema predlošku.
  2. Izrežite crne mrlje i uho, a zatim zalijepite.
  3. DO stražnja strana ploče za lijepljenje šapa i repa, a sprijeda - njuška, ovo su lijepi momci.

"Ovce" u palmovoj tehnici

Djeca ocrtavaju siluete dlanova, crtaju cvijeće, izrezuju se, lijepe zeleni karton, podmazuju životinjske figure ljepilom i ljepe vatu na površinu silueta.

Primjena "Burenka" u tehnikama siluete i odrezivanja

Materijali: tiskani predlošci za glavu i trup krave, papir u boji, boje, oprema i alati.

Djeca izrezuju siluete predložaka, odrezuju komade zelenog papira za travu i samostalno izrađuju figurice krava, dok svaka dobiva individualnu sliku Burenke. Oblaci i mrlje završavaju se bojama.

Fotogalerija: nadzemna aplikacija "Burenka"

"Burenka" 1 "Burenka" 2 "Burenka" 3 "Burenka" 4 "Burenka" 5

"Konj" u nekonvencionalnoj tehnici iz ljuske jajeta

Materijali: tiskani predložak konja, čista i suha ljuska jaja, gvaš, papir. Oprema i alati.

Upute:

  1. Nanesite debeli sloj ljepila na siluetu konja, zalijepite školjku, pritiskajući je na sliku.
  2. Ukrasite aplikaciju gvašem poput uobičajenog crteža.
  3. Pokrijte sliku lakom.

"Konj" u tehnici quilling okretanjem

Materijali: crtanje konja prema predlošku, raznobojne salvete, oprema i alati.

Upute:

  1. Nacrtajte konja na bijelom listu papira, ocrtavajući gotov predložak jednostavnom olovkom.
  2. Izrežite salvete u kvadrate, zalijepite ih na siluetu metodom okretanja, postupno premazujući papir ljepilom.
  3. Ispunite cijelu sliku izmjeničnim bojama.

Prijave na temu "Životinje južnog i sjevernog kontinenta planeta"

"Slon" - aplikacija za salvete

Slonovi su najveće životinje, simboli mudrosti i sreće.

Materijali: slonovski uzorak, bijeli papir i zeleni ubrus, papir u boji, oprema i alati.

Upute: zaokružite siluetu slona i izrežite, zgužvajte, a zatim glatko zalijepite za podlogu, napravite travu i lišće palme od salveta.

"Krokodil" - aplikacija od zelene leće

Upute: kružnim uzorkom kružite jednostavnom olovkom, premažite ljepilom i pažljivo zalijepite zrnca leće, ukrasite pijesak zrncima riže.

"Deva među dinama" - silueta aplikacija s elementima crtanja niti

Materijali: nekoliko niti dužine 30 cm, boje, uzorci deva i dlanova, bijeli i obojeni papir, oprema i alati.

Upute:

  1. Nitke zasitite bojom, stavite list papira, pokrijte još jednim odozgo, a zatim izvucite niti držeći listove dlanom.
  2. Ponovite na isti način koristeći drugu boju. Dobit ćete takvu pozadinu.
  3. Izrežite siluetu deve i palme prema gotovom predlošku.
  4. Držite se osnove.

"Žirafa" iz pletenog saga

Upute: